SPmiddleton0155MPKe-09072017210721

Sun Prairie's Claire Chaussee (9) blocks the hit of Middleton's Keller Frinzi (2) during the second game of a match at Sun Prairie High School in Sun Prairie, Wis., Thursday, Sept. 7, 2017. M.P. KING, STATE JOURNAL

M.P. KING, STATE JOURNAL

The Sun Prairie girls volleyball team earned a No. 1 seeding in the WIAA Division 1 Baraboo sectional, after seeding meetings were held and brackets were revealed Wednesday night.

The Cardinals, who shared the Big Eight Conference regular-season dual title with Verona and Middleton, received a bye and will await the winner of the Oct. 19 match between No. 8-seeded Onalaska and No. 9 Madison Memorial.

Also on that side of the bracket (among area teams), No. 4 Middleton will meet No. 13 Tomah and No. 5 Monona Grove will face No. 12 Madison West.

On the other side of the bracket, Waunakee earned the No. 2 seeding and will play No. 15 La Crosse Central.

Third-seeded Verona will meet No. 14 Madison East.

Also No. 6 DeForest will face No. 11 Madison La Follette.

Official brackets for 

Sectional 6 (site TBA)

Burlington earned the No. 1 seeding and will play the winner of No. 8 Kenosha Bradford/Kenosha Reuther against No. 9 Oregon.

No. 4 Janesville Craig will play host to No. 13 Elkhorn.

On the other side of the bracket, Milton got the No. 2 seeding and will play No. 15 Beloit Memorial.

No. 6 Stoughton will play host to No. 11 Janesville Parker and No. 7 Fort Atkinson will meet No. 10 Lake Geneva Badger.

Watertown sectional

Oconomowoc received the No. 1 seeding.

No. 5-seeded Watertown, the Badger South Conference regular-season and tournament champion, will open against No. 12 Beaver Dam.

Links to live WIAA sectional brackets, which will be updated throughout the tournament:

Baraboo sectional

• Watertown sectional

• Sectional 6 (site TBA)


WIAA GIRLS VOLLEYBALL

AREA REGIONAL SEMIFINALS

THURSDAY, OCT. 19

(Highest-seeded team hosts)

DIVISION 1

Baraboo sectional

(1) Sun Prairie bye

(9) Madison Memorial at (8) Onalaska

(12) Madison West at (5) Monona Grove

(13) Tomah at (4) Middleton

(14) Madison East at (3) Verona

(11) Madison La Follette at (6) DeForest

(10) Baraboo at (7) Holmen

(15) La Crosse Central at (2) Waunakee

Watertown sectional

(1) Oconomowoc bye

(9) West Bend East at (8) Slinger

(12) Beaver Dam at (5) Watertown

(13) Oshkosh North at (4) Sheboygan North

(14) Sheboygan South at (3) West Bend West

(11) Manitowoc at (6) Fond du Lac

(10) Oshkosh West at (7) Hartford

(2) Neenah bye

Site TBA sectional

(1) Burlington bye

(9) Oregon at (8) Kenosha Bradford/Reuther

(12) Kenosha Tremper at (5) Kenosha Indian Trail

(13) Elkhorn at (4) Janesville Craig

(14) Wilmot at (3) Westosha Central

(11) Janesville Parker at (6) Stoughton

(10) Lake Geneva Badger at (7) Fort Atkinson

(15) Beloit Memorial at (2) Milton


REGIONAL FINALS

SATURDAY, OCT. 21

Baraboo sectional

Madison Memorial or Onalaska at Sun Prairie

Madison West or Monona Grove vs. Tomah or Middleton

Madison East or Verona vs. Madison La Follette or DeForest

Baraboo or Holmen vs. La Crosse Central or Waunakee

Watertown sectional

Slinger or West Bend West at Oconomowoc

Beaver Dam or Watertown vs. Oshkosh North or Sheboygan North

Sheboygan South or West Bend West vs. Manitowoc or Fond du Lac

Oshkosh West or Hartford at Neenah

Site TBA sectional

Oregon or Kenosha Bradford/Reuther at Burlington

Kenosha Tremper or Kenosha Indian Trail vs. Elkhorn or Janesville Craig

Wilmot or Westosha Central vs. Janesville Parker or Stoughton

Lake Geneva Badger or Fort Atkinson vs. Beloit Memorial or Milton


SECTIONAL SEMIFINALS

Baraboo sectional

At Middleton: Matches at 5 and 7 p.m.

Watertown sectional

At Oshkosh North: Matches at 5 and 7 p.m.

Site TBA sectional

Sites, times TBA


SECTIONAL FINALS

At Baraboo: 7 p.m.

At Watertown: 7 p.m.

At site TBA: 7 p.m.


STATE TOURNAMENT

Thursday-Saturday, Nov. 2-4, Resch Center, Ashwaubenon

Angry
0
Sad
0
Funny
0
Wow
0
Love
0

Load comments