{{featured_button_text}}

ELK MOUND — The Elk Mound volleyball team got an opening round win in the Division 3 postseason after a 3-0 victory over Brookwood Tuesday.

Elk Mound got a 25-12 win in set one, defeated the Falcons 25-19 in set two and completed the sweep with a 25-13 victory in set three.

Lexi Nechanicky led the Mounders with 10 kills with Sophie Cedarblade adding nine and Maggie Bartig eight.

McKenna Diermeier had a team-high 20 digs while Morgan Kinblom had eight, Kortnee Halgren totaled seven and Issie Hollister and Hailey Blaskowski each with six.

Halgren led the team with 30 assists.

Kinblom, Hollister and Blaskowski all had two aces for Elk Mound.

The No. 5-seeded Mounders travel to Cashton on Thursday to match up with the fourth-seeded Eagles in a regional semifinal.

Colfax 3, Glenwood City 0

At Colfax, the Vikings got a Division 3 regional quarterfinal win over the Hilltoppers.

Colfax was dominant over its fellow Dunn-St. Croix Conference team with set wins of 25-10, 25-8 and 25-14.

The Vikings advance to a regional semifinal contest on Thursday when No. 3 Colfax hosts No. 6 Cameron.

Phillips 3, Boyceville 0

At Phillips, the Bulldogs had their season come to a close with Division 3 regional quarterfinal defeat to the Loggers.

Phillips escaped the first set with a 27-25 victory over Boyceville and edged the Bulldogs 25-22 in set two. The Loggers completed the sweep in set three 25-19.

No. 4 Phillips advances to play No. 5 Unity.

Keep reading for FREE!
Enjoy more articles by signing up or logging in. No credit card required.

Boys Soccer Regionals

Holmen 8, Menomonie 1

At Holmen, the sixth-seeded Mustangs had their season end with a Division 2 regional semifinal loss to the Vikings.

No. 3 Holmen advances to play No. 2 New Richmond.

The Mustangs end the year with a 4-15-3 mark.

Girls Swimming

Rice Lake 110, Menomonie 76

At Menomonie, the Mustangs dropped their final Big Rivers dual of the season to the Warriors.

Getting victories for Menomonie was Melody Greenwood in diving with a score of 223.75.

Kinsey Singerhouse won the 200-meter individual medley (2 minutes, 25.56 seconds) and 100 backstroke (1:08.4), while Molly Smith finished first in the 500 freestyle (6:09.25).

Ashley Lewis got the final victory for the Mustangs as she won the 100 breaststroke (1:19.27).

With second place finishes were the 200 medley relay (Singerhouse, Molly Smith, Mia Smith, Shannon Mason), Greenwood (50 freestyle), Regan Smith (100 freestyle), the 200 freestyle relay (Regan Smith, Singerhouse, Kate Westphal, Greenwood), Molly Smith (100 breaststroke) and the 400 freestyle relay (Helayna Brown, Westphal, Regan Smith, Greenwood).

Taking third in events was Mia Smith (diving), Wesphal (100 butterfly) and Brown (100 backstroke)

The Mustangs host an invitation on Saturday with Hudson, Rice Lake and River Falls in attendance.

Be the first to know

* I understand and agree that registration on or use of this site constitutes agreement to its user agreement and privacy policy.
0
0
0
0
0