Weekend Prep Roundup: Menomonie boys swimming breaks 200-yard medley relay school record at Big Rivers Conference championships
Weekend Prep Roundup

Weekend Prep Roundup: Menomonie boys swimming breaks 200-yard medley relay school record at Big Rivers Conference championships

  • 0
{{featured_button_text}}

The Menomonie boys swimming 200-yard medley relay broke the school record at the Big Rivers Conference championships on Saturday in Menomonie.

Kaleb Kazmerek, Adam Giljohann, Austin Gjestson and Kevin Leach combined to finish the race in one minute, 42.9 seconds to break the previous record of 1:45.03 set in 1997 as the relay team placed fourth at the meet.

Menomonie boys swimming 200 medley relay team

The Menomonie boys swimming 200-yard medley relay team of (from left) Kaleb Kazmerek, Austin Gjestson, Adam Giljohann and Kevin Leach broke the school record at the Big Rivers Conference championships on Saturday in Menomonie.

Leach also finished second in the 500 freestyle to take second team all-conference honors in the event. Leach finished in 5:05.34, just after Chippewa Falls’ Zach Topritzhofer (5:01.68).

Menomonie boys swimming BRC championships 2-8-20

Menomonie's Kevin Leach swam to a second place finish in the 200 freestyle at the Big Rivers Conference championships on Feb. 8 in Menomonie.

The 400 freestyle relay team of Juan Carlos Mezquita Lobato, Gjestson, Christian Bilse and Leach also took fourth, while Gjestson placed fifth in both the 200 freestyle and 100 butterfly. Kazmerek, Bilse, Giljohann and Mezquita Lobato combined to take fifth in the 200 freestyle.

In seventh was Mezquita Lobato (50 freestyle), Bilse (100 butterfly) and Kazmerek (100 backstroke). Kazmerek also placed ninth in the 50 freestyle with Mezquita Lobato ninth in the 100 freestyle. Giljohann took 10th in the 100 butterfly.

Menomonie finished fourth as a team with a score of 244.5. Eau Claire Memorial/North won the conference team title at 605 to finish ahead of Hudson (534).

The Mustangs have sectionals this weekend in Wisconsin Rapids with diving events on Friday and swimming on Saturday.

Boys Basketball

River Falls 74, Menomonie 51

At River Falls, the Wildcats pulled away from the Mustangs in a Big Rivers Conference matchup.

Menomonie held a 32-29 advantage at the break before River Falls outscored the Mustangs 45-19 in the second half.

Ethan Wurtzel scored 15 points to lead the Mustangs (7-10, 2-7) with Brock Thornton adding 11 and Noah Feddersen 10.

Zac Johnson led all scorers with 37 points for River Falls (13-3, 5-2).

The Mustangs host Holmen in a nonconference game on Tuesday night before a trip to Eau Claire North on Friday.

Boys Hockey

Amery 6, Menomonie 3

At Amery, the Mustangs dropped a nonconference game to the Warriors.

The Mustangs fell behind 3-0 in the first period before a goal by Sedric Yukel, assisted by Kaleb Miller and Zach DeMarce, 9:30 into the contest.

Amery had two tallies in the second to takes a 5-1 advantage into the final period.

DeMarce added two goals in the third, with the first off an assist from Miller three minutes into the period and the second with a pass from Clasen Cook on the power play with less than two minutes to play in the game.

Justice Szotkowski made 24 saves for Menomonie.

Jackson Henningsgard had two goals and three assists for Amery (18-5).

Menomonie hosts Black River Falls on Tuesday evening before completing Big Rivers Conference play on Thursday at Rice Lake. The Mustangs received a No. 5 in the Division 2 postseason with the opening round game at No. 4 West Salem/Bangor on Feb. 20.

Wrestling

Bloomer/Colfax’s Best, Rothbauer win Heart O’North titles

At Cameron, Sawyer Best and Bowen Rothbauer were the best in their respective weight classes at the Heart O’North Conference championships.

Best improved to 39-1 on the season by winning all of his matches at 132 pounds, starting with a pinfall win before two technical fall wins earned him a conference crown. Rothbauer was victorious at 152 with a pinfall and major decision advancing him to the finals where he bested Saint Croix Falls’ Bennett Bergmann by sudden victory.

Luke Blanchard (113) and Alex Poirier (120) finished in third place as Bloomer/Colfax took fourth as a team with 141 points. Saint Croix Falls (210.5) won the team title.

Bloomer/Colfax is in Division 2 regional action at Somerset next Saturday.

Friday

Boys Basketball

Colfax 53, Elmwood/Plum City 50

At Colfax, the Vikings kept pace at the top of the Dunn-St. Croix Conference with a win over the Wolves.

Colfax (11-6, 8-2) remains tied with Durand for first place in the conference.

The Vikings host Mondovi on Thursday.

Spring Valley 49, Elk Mound 34

At Spring Valley, the Mounders were taken down by the Cardinals in a conference contest.

The Mounders (9-7, 7-3) loss moves Elk Mound into a tie for second place with Spring Valley.

Elk Mound plays at Glenwood City on Thursday.

Girls Basketball

River Falls 56, Menomonie 43

At Menomonie the Mustangs fell in a Big Rivers Conference contest to the league-leading Wildcats.

The Mustangs (7-12, 3-8) found themselves down nine at the break but played closer in the second half being outscored by 26-22.

Menomonie hosts Eau Claire North on Thursday.

Amery 49, Elk Mound 27

At Amery, the Mounders suffered a nonconference loss to the Warriors.

Tori Blaskowski and Taya Schaefer both had 10 points to lead the Mounders (13-5).

Amery (12-6) was led by 19 from Ella Schmidt.

Elk Mound plays at Mondovi on Tuesday night before a trip to Durand on Friday.

Girls Hockey

Chippewa Falls/Menomonie 3, Northland Pines 2 (OT)

At Chippewa Area Ice Arena, the Sabers earned an overtime victory.

Ella Ausman’s goal in overtime was the winner for Chippewa Falls/Menomonie (9-11-2). Joey Schemenauer scored the first goal of the game on an assist from Emelia Bergh and Sidney Polzin on the power play in the first period.

Haley Frank made 39 saves in goal.

Chippewa Falls/Menomonie plays at Northern Edge next Thursday.

The Sabers received a No. 4 seed in the playoffs and will host No. 5 Hayward in the regional finals on Feb. 20. The game will be the first home playoff game for the co-op since 2013. Chippewa Falls/Menomonie defeated the Hurricanes 6-5 on Dec. 17.

The winner will advance to face top-seeded Eau Claire Area in the sectional semifinals on Feb. 25.

0
0
0
0
0

Be the first to know

* I understand and agree that registration on or use of this site constitutes agreement to its user agreement and privacy policy.

Related to this story

Most Popular

Get up-to-the-minute news sent straight to your device.

Topics

News Alerts

Breaking News