Skip to main content
You have permission to edit this article.
Edit
Local Scoreboard: Tuesday, January 5
agate

Local Scoreboard: Tuesday, January 5

{{featured_button_text}}

Scores

Boys Basketball

Adams-Friendship 64, Montello 40

Almond-Bancroft 93, Tigerton 51

Argyle 53, Pecatonica 45

Arrowhead 67, Waukesha South 64

Ashwaubenon 77, Manitowoc Lincoln 58

Beaver Dam 73, DeForest 68

Berlin 61, Wautoma 57

Big Foot 67, Jefferson 46

Black Hawk 72, Albany 49

Brodhead 57, Whitewater 55

Brookfield East 61, Germantown 54

Brown Deer 80, Whitnall 73

Bruce 47, Frederic 39

Burlington 69, Waterford 60

Butternut 45, Mercer 33

Cameron 87, Chetek-Weyerhaeuser 46

Cedarburg 77, Nicolet 75

Clear Lake 70, Luck 38

Colby 71, Thorp 31

Columbus Catholic 46, Greenwood 39

Darlington 77, Riverdale 34

De Pere 64, Bay Port 42

Durand 60, Regis 51

Eau Claire Memorial 46, Menomonie 26

Edgerton 70, Evansville 52

Eleva-Strum 51, Whitehall 49

Elkhart Lake/Glenbeulah 58, Valley Christian 46

Fort Atkinson 54, Elkhorn Area 45

Grafton 59, Slinger 47

Greenfield 57, Shorewood 52

Hilbert 48, Kohler 0

Homestead 73, Port Washington 50

Hortonville 71, Oshkosh West 64

Hudson 85, Rice Lake 68

Janesville Craig 60, Edgewood 57

Kaukauna 105, Appleton West 68

Kettle Moraine 64, Mukwonago 59

Kewaunee 72, Green Bay N.E.W. Lutheran 69

Kiel def. Two Rivers, forfeit

Lake Holcombe 73, Winter 38

Lake Mills 68, Columbus 55

Lakeside Lutheran 67, Waterloo 34

Lancaster 72, River Valley 69, OT

Lomira 55, Oakfield 34

Marathon 41, Iola-Scandinavia 32

Marinette 69, Oconto Falls 60

Mauston 62, Reedsburg Area 58

Mayville 62, Kewaskum 37

Medford Area 56, Northland Pines 51

Menomonee Falls 67, Wauwatosa West 66

Merrill 50, Wisconsin Rapids Lincoln 44

Mineral Point 55, Boscobel 34

Mosinee 59, Fox Valley Lutheran 56

Muskego 90, Catholic Memorial 82

Neenah 67, Fond du Lac 50

New Berlin Eisenhower 72, West Allis Central 60

New Berlin Eisenhower 99, Kingdom Prep Lutheran 65

New Holstein 62, Brillion 54

New Richmond 76, Baldwin-Woodville 68

Niagara 48, Lena 35

North Fond du Lac 83, Stockbridge 71

Northwood 60, South Shore 51

Notre Dame 72, Pulaski 34

Oconto 83, Gibraltar 62

Pacelli 56, Weyauwega-Fremont 53

Pewaukee 72, Milwaukee Lutheran 35

Phillips 75, Crandon 24

Pittsville 62, Spencer 55

Pius XI Catholic 80, New Berlin West 73

Plymouth 75, Kettle Moraine Lutheran 73, OT

Prairie du Chien 54, Dodgeville 43

Prentice 57, Ashland 53

Racine St. Catherine's 70, Dominican 34

Rhinelander 55, Lakeland 47

Richland Center 67, Platteville 42

Rio 71, Deerfield 61

Ripon 82, Winnebago Lutheran Academy 73

River Falls 60, Eau Claire North 45

River Ridge 59, Benton 41

Roncalli 64, Lourdes Academy 61

Rosholt 49, Amherst 46

Saint Croix Central 69, Prescott 42

Saint Francis 82, Hope Christian 65

Saint Thomas More 66, Shoreland Lutheran 64

Sheboygan Falls 77, Waupun 53

Shell Lake 69, Birchwood 30

Somerset 54, Ellsworth 44

South Milwaukee 53, Cudahy 26

Southwestern 59, Iowa-Grant 54

St. Croix Falls 57, Barron 52

Sturgeon Bay 61, Sevastopol 41

Turner 65, Clinton 36

Union Grove 63, Delavan-Darien 46

Waukesha West 62, Oconomowoc 46

Wausau West 61, Chippewa Falls 49

Wauwatosa East 73, Brookfield Central 60

Wauzeka-Steuben 56, Seneca 50

Webster 52, New Auburn 41

West Bend West 50, West Bend East 49

West Salem 63, Gale-Ettrick-Trempealeau 50

Westfield Area 58, Baraboo 49

Westosha Central 82, Elkhorn Area 42

Whitefish Bay 65, Hartford Union 49

Wild Rose 65, Port Edwards 60

Williams Bay 75, Palmyra-Eagle 67

Wilmot Union 69, Badger 46

Wisconsin Dells 65, Sparta 52

Wisconsin Lutheran 70, Greendale 49

Xavier 71, Seymour 53

Girls Basketball

Antigo 57, Tomahawk 26

Aquinas 68, Waunakee 50

Arcadia 63, Cochrane-Fountain City 60

Arrowhead 74, Waukesha South 32

Ashland 49, Northwood 42

Ashwaubenon 64, Manitowoc Lincoln 32

Assumption 45, Stratford 43

Athens 63, Prentice 51

Badger 53, Wilmot Union 28

Bangor 53, Royall 51

Brookfield Central 65, Wauwatosa East 35

Burlington 69, Waterford 60

Butternut 54, Mercer 29

Cameron 61, Chetek-Weyerhaeuser 55

Catholic Central 60, Racine St. Catherine's 50

Catholic Memorial 59, Muskego 41

Cedar Grove-Belgium 40, Kohler 24

Cedarburg 70, Nicolet 67

Central Wisconsin Christian 48, Dodgeland 33

Clintonville 52, Marinette 23

Colby 84, Gilman 57

Columbus Catholic 53, Greenwood 21

Crandon 73, Elcho 28

Cuba City 47, Richland Center 43

Drummond 45, Mellen 38

Edgar 52, Marathon 39

Elk Mound 80, Glenwood City 51

Fox Valley Lutheran 57, Little Chute 19

Freedom 74, Luxemburg-Casco 29

Germantown 63, Brookfield East 53

Greendale 51, Wisconsin Lutheran 49

Greenfield 78, Shorewood 60

Hartford Union 44, Whitefish Bay 37

Highland 78, Southwestern 49

Hilbert 43, Manitowoc Lutheran 28

Homestead 66, Port Washington 23

Howards Grove 58, Mishicot 47

Kettle Moraine 71, Mukwonago 43

Kewaskum 71, Campbellsport 22

Kickapoo 58, Seneca 20

Laconia 73, Mayville 43

Lake Mills 56, Martin Luther 40

Lakeland 52, Rhinelander 46

Laona-Wabeno 73, White Lake 11

Lincoln 42, Port Edwards 27

Lodi 61, River Valley 25

Markesan 41, Princeton/Green Lake 28

Marshall 45, Lakeside Lutheran 31

Marshfield 61, Chippewa Falls 32

Medford Area 58, Northland Pines 26

Milwaukee DSHA 82, Hamilton 45

Mosinee 77, Nekoosa 24

Neenah 60, Kimberly 56

New Berlin Eisenhower 72, Beaver Dam 68

New Berlin Eisenhower 72, West Allis Central 40

New London 55, Winneconne 51

New Richmond 70, Saint Croix Central 35

Northland Lutheran 77, Pittsville 36

Northwestern 56, Hayward 37

Notre Dame 66, Pulaski 10

Oakfield 63, Hustisford 43

Oconomowoc 58, Waukesha West 55

Onalaska 77, Tomah 51

Oostburg 58, Random Lake 40

Oshkosh West 70, Appleton West 55

Osseo-Fairchild 57, Fall Creek 47

Palmyra-Eagle 57, Heritage Christian 47

Pardeeville 64, Montello 49

Pewaukee 70, Milwaukee Lutheran 24

Potosi/Cassville 63, Boscobel 23

Prairie du Chien 56, Lancaster 40

Prescott 60, River Falls 31

Randolph 70, Fall River 26

Regis 69, Cadott 47

Rib Lake 38, Abbotsford 34

Rio 67, Cambria-Friesland 45

Saint Thomas More 65, Shoreland Lutheran 48

Sauk Prairie 57, Fort Atkinson 38

Sheboygan Area Luth. 45, Elkhart Lake/Glenbeulah 38

Sheboygan Falls 58, Ozaukee 46

Shiocton 61, Suring 56

Siren 63, Clayton 56

Slinger 63, Grafton 57

Somerset 53, Spring Valley 25

St. Croix Falls def. Barron, forfeit

St. Mary Catholic 57, Reedsville 38

St. Marys Springs 49, North Fond du Lac 37

Stockbridge 47, Lena 29

Three Lakes 75, Florence 28

Turtle Lake 48, Boyceville 29

Union Grove 70, Delavan-Darien 36

Watertown 58, Stevens Point 36

Waukesha North 68, Brookfield Academy 50

Waupaca 53, Oconto Falls 51

Wautoma 43, Berlin 36

Wauzeka-Steuben 63, Ithaca 38

Webster 45, New Auburn 32

West De Pere 75, Plymouth 53

Westosha Central 46, Elkhorn Area 27

Whitnall 63, Brown Deer 50

Wild Rose 59, Almond-Bancroft 57

Williams Bay 42, Johnson Creek 39

Winnebago Lutheran Academy 68, Omro 39

Winter 50, Lake Holcombe 46

Wittenberg-Birnamwood 54, Merrill 44

Wrightstown 70, Denmark 26

Box Scores

Boys Basketball

Chi-Hi 61, Wausau West 49

Chi-Hi332861
Wausau West212849

Chi-Hi: Joe Reuter 18, Keion Twyman 2, Jacob Walczak 27, Mason Monarski 12, Kansas Smith 2. (22 8-10 14 61).

Wausau West: Will Matteson 5, Amillion Buggs 25, Ben Stangel 2, Tim Deloye 4, Max Helke 9, Brandt Rice 4. (19 7-8 11 49).

3-Pointers—Chi-Hi (9): Walczak 5, Monarski 4. Wausau West (4): Matteson 1, Helke 3.

Fouled Out—Chi-Hi: Walczak. Wausau West: none.

Eau Claire Memorial 46, Menomonie 26

Menomonie151126
Eau Claire Memorial  262046

Menomonie: Noah Feddersen 8, Zach Etzbach 1, Chayce Graff 3, Brock Thornton 11, Cole Fanetti 2, Trevin Kressin 1. (9 6-16 14 26).

Eau Claire Memorial: Will Boser 19, Landen Van Grunsven 2, Tyler McBride 5, Lucas Ebeling 8, Sam Klages 2, Marco Ebeling 10. (17 6-6 16 46).

3-Pointers—Menomonie (2): Graff 1, Thornton 1. Eau Claire Memorial (6): Boser 3, McBride 1, Ebeling 2.

Fouled Out—Menomonie: Devauntaye Parker. Eau Claire Memorial: none.

Cadott 48, Cornell 26

Cadott 262248
Cornell  42227

Cadott: Nolan Blum 2, Tegan Ritter 9, Jordan Peters 2, Brad Irwin 20, Ryan Sonnentag 3, Cole Sopiarz 5, Andy Falkenberg 5. (17 9-13 12 48).

Cornell: Austin Bowe 6, Dawson Munson 2, Dylan Bowe 13, Daniel Person 2, Logan Schmick 1, Blake Anders 2. (10 1-4 15 26).

3-Pointers—Cadott (3): Ritter 1, Sonnentag 1, Sopiarz 1. Cornell (5): A. Bowe 2, D. Bowe 3.

Fouled Out—Cadott: none. Cornell: none.

Webster 52, New Auburn 41

Webster232952
New Auburn  202141

Webster: Owen Washburn 14, I. McFaggon 8, Austin Sigfrids 7, Carsen Stenberg 6, Tristan Benjamin 17. (21 7-14 13 52).

New Auburn: Braden Johnson 4, Matt Elmhorst 5, Triton Robey 3, Ethan Lotts 11, Tristen Harder 18. (18 2-9 17 41).

3-Pointers—Webster (3): McFaggon 2, Sigfrids 1. New Auburn (3): Robey 1, Lotts 2.

Fouled Out—Webster: none. New Auburn: Johnson.

Lake Holcombe 73, Winter 38

Winter201838
Lake Holcombe  403373

Winter: CJ Thompson 2, Gunnar Greuel 5, Carter Roberts 4, Albert Blair 11, Jacob Rudnicki 6, Tyler Bishop 10. (15 6-18 15 38).

Lake Holcombe: Brock Flater 23, Nate Jones 2, Harley Schroeder 3, Dylan Bowen 8, Riley Gingras 12, Kaden Crank 23, Will Kliegle 2. (27 4-13 22 73).

3-Pointers—Winter (2): Roberts 1, Blair 1. Lake Holcombe (10): Flater 4, Bowen 2, Gingras 1, Crank 3.

Fouled Out—Winter: none. Lake Holcombe: none.

Girls Basketball

Marshfield 61, Chi-Hi 32

Marshfield313061
Chi-Hi151732

Marshfield: Madison Voss 8, Sophia Gruenling 9, Maddie Michaelis 22, Danielle Minsaas 13, Kaitlyn Abney 2, Loryn Jakobi 7. (25 6-13 13 61).

Chi-Hi: Savannah Hinke 2, Shannon Lindner 13, Brooklyn Sandvig 11, Ava Reuter 6. (13 6-8 19 32).

3-Pointers—Marshfield (5): Michaelis 3, Minsaas 2. Chi-Hi (0): none.

Fouled Out—Marshfield: none. Chi-Hi: Emily Hakes.

Altoona 57, Stanley-Boyd 43

Stanley-Boyd 241943
Altoona223557

Stanley-Boyd: Leslie Derks 4, Emily Brenner 2, Kayte Licht 6, Lily Hoel 20, Teagen Becker 11, Tina Benson 3. (18 9-19 21 46).

Altoona: Averie Varsho 5, Brittany Klatt 4, Kennedy Trippler 5, Mya Martenson 2, Alyssa Wirth 28, Mercedes Romo 13. (19 18-25 17 57).

3-Pointers—Stanley-Boyd (1): Benson. Altoona (1): Romo 1.

Fouled Out—Stanley-Boyd: none. Altoona: none.

Webster 45, New Auburn 32

Webster192645
New Auburn  112132

Webster: Hannah McDowell 2, Hannah Janssen 5, Lauren Hetfeld 8, Brooke Hetfeld 13, Aliyah Daniels 4, Torrance Wols 13. (17 10-18 16 45).

New Auburn: Aliya North 1, Auutmn Palmer 3, Zoey Rada 14, Madee Trowbridge 2, Katie Reimer 10, Morgan Berg 2. (12 6-13 17 32).

3-Pointers—Webster (1): L. Hetfeld 1. New Auburn (2): Rada 2.

Fouled Out—Webster: McDowell. New Auburn: none.

Winter 50, Lake Holcombe 46

Winter262450
Lake Holcombe  222446

Winter: Kate Pasanen 9, Avah Petit 5, Randi Roberts 3, Hailey Coss 22, Cassie Bishop 8, Brooklynn Petit 3. (20 9-18 21 50).

Lake Holcombe: Karly Kirkman 8, Allison Golat-Hattamer 12, Brooke Lechleitner 21, Justine Kane 4, Carly Vavra 1. (16 14-33 20 46).

3-Pointers—Winter (1): Coss 1. Lake Holcombe (1): Kirkman 1.

Fouled Out—Winter: Roberts, Bishop. Lake Holcombe: Emma Lechleitner, Vavra.

Elk Mound 80, Glenwood City 51

Glenwood City272451
Elk Mound473380

Glenwood City: Isabella Rassbach 4, Maddie Oehlke 8, Yasmin Mendez 7, Kendall Schutz 1, Ryeah Ohelke 6, Devynn Olson 3, Delanie Fayerweather 20, Mali Draxler 3.

Elk Mound: Brooke Emery 15, Kate Mohr 2, Lydia Leva 3, Isabella Hollister 3, Tori Blaskowski 23, Kallee Rhude 3, Olivia Schreiber 2, Stella Rhude 12, Madisyn Mohr 12. (30 12-20 13 80).

3-Pointers—Elk Mound (8): Emery 4, Hollister 1, Blaskowski 2, Mohr 1.

Fouled Out—Elk Mound: none.

Boys Hockey

Chi-Hi 8, Onalaska 2

Chi-Hi2158
Onalaska0112

First Period—Chi-Hi: Nick Carlson (Drake Bowe), 2:56.

Chi-Hi: Brady Fixmer (Drake Bowe), 7:46.

Second Period—Chi-Hi: Aiden McCauley (Sawyer Bowe), 1:43.

Onalaska: Carter Hayes (Noah Gillette, Jaden Reilley), 14:17.

Third Period—Chi-Hi: Isaac Frenette, 1:11.

Chi-Hi: Sawyer Bowe (Brady Fixmer), 1:26.

Chi-Hi: Owen Krista (Trevor Bowe, AJ Schemenauer), 7:40.

Chi-Hi: Aiden McCauley (Isaac Frenette), 9:17.

Chi-Hi: Trevor Bowe (Ben Steinmetz), 10:25.

Onalaska: Hudson Weber (Cam Jones), 12:43, PP.

Shots on Goal—Chi-Hi: 19-10-11-40. Onalaska: 10-5-7-22. Saves—Chi-Hi: Ben LeMay 10-5-6-21. Onalaska: Sawyer Nitti 17-9-6-32. Penalties—Chi-Hi: 4-8:00. Onalaska: 1-2:00.

Girls Hockey

Chippewa Falls/Menomonie 4, Eau Claire Area 4 (OT)

Eau Claire Area022  0  4
Chippewa Falls/Menomonie220  04

First Period—CF/M: Abigail Martin (Brianna Buonincontro), 14:57.

CF/M: Sidney Polzin (Addie Frenette), 16:21.

Second Period—CF/M: Addie Frenette (Paige Steinmetz, Ella Ausman), 6:18.

ECA: Kennedy Gruhlke (Paige Rodriguez), 6:38.

ECA: Paige Rodriguez (Madison Schwengler), 11:25.

CF/M: Sidney Polzin (Addie Frenette, Ella Ausman), 11:57.

Third Period—ECA: Kennedy Gruhlke (Madison Schwengler), 1:10.

ECA: Kennedy Gruhlke (Paige Rodriguez), 2:33.

Shots on Goal—Eau Claire Area: 9-7-10-1-27. Chippewa Falls/Menomonie: 8-6-3-7-24. Saves—Eau Claire Area: Naomi Stow 6-4-3-7-20. Chippewa Falls/Menomonie: Caroline O'Dell 9-5-8-1-23. Penalties—Eau Claire Area: 7-14:00. Chippewa Falls/Menomonie: 7-14:00.

0
0
0
0
0

Get in the game with our Prep Sports Newsletter

* I understand and agree that registration on or use of this site constitutes agreement to its user agreement and privacy policy.

Related to this story

Most Popular

Get up-to-the-minute news sent straight to your device.

Topics

News Alerts

Breaking News