Skip to main content
You have permission to edit this article.
Edit
agate top story

Local Scoreboard: Tuesday, November 23

Scores

Boys Basketball

Almond-Bancroft 74, Tigerton 20

Appleton West 92, Wisconsin Rapids Lincoln 59

Baraboo 68, Poynette 67

Belleville 99, Barneveld 41

Benton 55, Pecatonica 47

Brown Deer 65, Milwaukee Golda Meir 49

Campbellsport 67, New Holstein 41

Chequamegon 68, Tomahawk 36

Cochrane-Fountain City 61, Osseo-Fairchild 45

Eau Claire Memorial 56, Marshfield 49

Evansville 66, River Valley 48

Fall River 64, Dodgeland 41

Hillsboro 70, Kickapoo 27

Kiel 72, Green Bay West 32

Lourdes Academy 59, Winneconne 44

Manitowoc Lutheran 58, Two Rivers 39

Mauston 72, Royall 48

Milton 78, Elkhorn Area 45

Monona Grove 62, Badger 52

New London 64, Lakeland 51

Oak Creek 73, Waterford 50

Oregon 82, Big Foot 62

Pius XI Catholic 87, Messmer 38

Plymouth 66, Valders 55

Prentice 73, Lake Holcombe 53

Prescott 84, New Richmond 72

River Ridge 61, Fennimore 43

Rosholt 70, Bowler/Gresham 52

Sevastopol 61, Suring 41

Sheboygan Falls 69, Southern Door 54

Superior 71, Chippewa Falls 61

Wauzeka-Steuben 85, Cassville 53

Winnebago Lutheran Academy 82, Berlin 64

Washington Tournament

St. Joseph-Ogden, Ill. 63, Denmark 52

Girls Basketball

Appleton East 63, Notre Dame 45

Appleton West 76, Green Bay East 6

Ashwaubenon 44, Sheboygan Falls 22

Assumption 35, Newman Catholic 29

Baldwin-Woodville 45, Somerset 37

Belleville 77, Barneveld 33

Brookfield Academy 63, Saint Francis 34

Cashton 51, Viroqua 27

Catholic Memorial 67, Lake Mills 62

Cedar Grove-Belgium 58, Sheboygan Christian 35

East Troy 50, Turner 22

Eau Claire North 71, Marshfield 54

Edgerton 85, Clinton 54

Elk Mound 51, Regis 35

Franklin 81, Greendale 45

Freedom 79, Denmark 12

Gillett 57, Wausau East 56

Grafton 60, Plymouth 21

Green Bay Southwest 67, Seymour 26

Howards Grove 46, Elkhart Lake/Glenbeulah 36

Hustisford 70, Horicon 22

Jefferson 64, McFarland 61

Kiel 75, North Fond du Lac 39

Ladysmith 73, Stanley-Boyd 40

Lake Country Lutheran 64, Racine Lutheran 32

Lake Holcombe 59, Chetek-Weyerhaeuser 44

Lena 64, Bowler/Gresham 16

Little Chute 26, Waupaca 25

Living Word Lutheran 52, Williams Bay 46

Lomira 49, Wautoma 32

Manitowoc Lutheran 57, Reedsville 50

Medford Area 46, Merrill 33

Milw. Bay View 66, Milwaukee Bradley Tech 22

Milwaukee Golda Meir 57, Hope Christian 18

Milwaukee Lutheran 82, Milwaukee Carmen Northwest 10

Mineral Point 89, River Valley 23

Mishicot 58, Saint Mary Catholic/Valley Christian (Oshkosh) 53

Monona Grove 58, Oregon 37

Muskego 70, West Allis Nathan Hale 43

Oconto Falls 65, Clintonville 39

Omro 48, Adams-Friendship 44

Osseo-Fairchild 50, La Crosse Central 41

Pacelli 66, Marion 9

Pewaukee 64, Brookfield East 51

Pittsville 45, Nekoosa 38

Racine Case 58, Shoreland Lutheran 51

Rib Lake 60, Chequamegon 10

Ripon 63, Campbellsport 38

Roncalli 45, Southern Door 30

Saint Thomas More 63, Cudahy 23

Salam School 52, Wautoma/Faith Christian Academy 14

Sauk Prairie 35, Watertown 23

Sevastopol 53, Wausaukee 24

Solon Springs 64, Webster 35

South Milwaukee 66, Martin Luther 63

Spencer 53, Granton 9

Spring Valley 56, Alma/Pepin 44

Superior 68, Chippewa Falls 43

Suring 50, Rosholt 26

The Prairie School 73, Heritage Christian 27

University Lake/Trinity 32, Milwaukee Saint Anthony 11

University School of Milwaukee 74, Messmer 23

Waupun 69, Laconia 42

West De Pere 50, Green Bay Preble 41

Westfield Area 62, Sparta 35

Wisconsin Lutheran 69, Waterford 30

Wrightstown 64, Luxemburg-Casco 47

Box Scores

Boys Basketball

Superior 71, Chi-Hi 61

Chi-Hi   32   29   61
Superior     32     39     71

Chi-Hi: Keion Twyman 3, Christian Crumbaker 10, Kansas Smith 6, Jackson Tomczak 11, Jackson Gugel 2, Mason Monarski 29. (24 4-6 16 61).

Superior: Tanner Swanson 16, Shane Leask 14, Jakob Kidd 16, Robert Olson 12, Evan Bennett 8, Tresean Sanigar 3, Daynen Lull 2. (26 10-16 11 71).

3-Pointers—Chi-Hi (9): Crumbaker 1, Tomczak 3, Monarski 5. Superior (9): Swanson 3, Leask 4, Olson 1, Sanigar 1.

Fouled Out—Chi-Hi: none. Superior: none.

Prentice 73, Lake Holcombe 53

Prentice   32     41   73
Lake Holcombe     2528     53

Prentice: Layne Blomberg 21, Reese Isaacson 11, Alex Schantner 23, Adam Granberg 5, Ty Heikkinen 3, Ashton Makovsky 10. (32 7-17 13 73).

Lake Holcombe: Colton Minnick 11, Harley Schroeder 4, Brendan Anders 13, Dylan Bowen 20, Sam Ewer 5. (20 2-9 21 53).

3-Pointers—Prentice (2): Blomberg 1, Grandburg 1. Lake Holcombe (11): Colton Minnick 2, Brendan Anders 3, Dylan Bowen 6.

Fouled Out—Prentice: none. Lake Holcombe: Nate Jones, Sam Ewer, Colton Minnick.

Girls Basketball

Superior 68, Chi-Hi 43

Superior     41   27   68
Chi-Hi     23     20     43

Superior: Emma Cooper 2, Natalee Sigfrids 2, Kloe Zentkowski 9, Savannah Leopold 21, Eva Peterson 16, Ava Stratton 2, Emma Raye 16. (26 9-13 20 68).

Chi-Hi: Ally Richardson 12, Emily Hakes 6, Abbi Nelson 4, Shannon Lindner 2, Brooklyn Sandvig 5, Ava Reuter 12. (15 10-21 19 43).

3-Pointers—Superior (7): Zentkowski 1, Leopold 2, Peterson 3, Raye 1. Chi-Hi (3): Hakes 1, Reuter 2.

Fouled Out—Superior: Sigfrids. Chi-Hi: none.

Cadott 68, Bruce 28

Bruce   17   11   28
Cadott     25     43     68

Bruce: Rheanna Hopkins 5, Alex Granica 14, Sammy Hagstrom 1, Kaela Anderson 8. (9 8-17 10 28).

Cadott: Olivia Goodman 10, Elly Eiler 12, Lauryn Goettl 13, Bradee Burish 4, Emma Kowalczyk 15, Mozelle Wolthers 2, Mckenna Steinke 2, Eva Enesvedt 4, Laken Ryan 6. (30 3-3 15 68).

3-Pointers—Bruce (2): Hopkins 1, Granica 1. Cadott (5): Goodman 2, Goettl 1, Ryan 2.

Fouled Out—Bruce: none. Cadott: none.

Ladysmith 72, Stanley-Boyd 40

Stanley-Boyd   13     27     40
Ladysmith     362672

Stanley-Boyd: Leslie Derks 3, Kayte Licht 10, Mallory Eslinger 5, Jessica Hazuga 2, Lily Hoel 20. (15 X-X 13 40).

Ladysmith: Allison Clark 9, Emerson Clark 5, Raemalee Smith 28, Holly Rands 14, Camryn Closs 3, Kamia Silva 8, Morgan Diamond 3, Toni Thorpe 2. (29 X-X 10 40).

3-Pointers—Stanley-Boyd (4): Derks 1, Eslinger 1, Hoel 2. Ladysmith (8): A. Clark 1, E. Clark 1, Smith 3, Closs 1, Silva 2.

Fouled Out—Stanley-Boyd: none. Ladysmith: none.

Girls Hockey

Chippewa Falls/Menomonie 4, Superior 1

Superior1     0     0     1
Chippewa Falls/Menomonie    0224

First Period—Superior: Autumn Cooper, 7:59, SH.

Second Period—CF/M: Brianna Buonincontro (Joey Schemenauer, Madelyn Hebert), 8:01.

CF/M: Emma-Lyn Stephenson, 12:47, PP.

Third Period—CF/M: Emma-Lyn Stephenson (Paige Steinmetz, Addisyn Buesgen), 12:43.

CF/M: Emma-Lyn Stephenson, 15:25, PP.

Shots on Goal—Superior: 9-10-6-25. Chippewa Falls/Menomonie: 9-8-8-25. Saves—Superior: Kaylie Nault 9-6-6-21. Chippewa Falls/Menomonie: Kasandra Herr 8-10-6-24. Penalties—Superior: 6-12:00. Chippewa Falls/Menomonie: 3-6:00.

0
0
0
0
0

Get in the game with our Prep Sports Newsletter

* I understand and agree that registration on or use of this site constitutes agreement to its user agreement and privacy policy.

Related to this story

Most Popular

Get up-to-the-minute news sent straight to your device.

Topics

News Alerts

Breaking News