Skip to main content
You have permission to edit this article.
Edit
Stats and Standings
agate

Stats and Standings

  • 0
Cornell at New Auburn boys basketball 1-15-21

New Auburn's Tristen Harder

Boys Basketball

*All stats and standings are entering Monday

Standings

Big Rivers

W-L W-L

Hudson 6-2 8-3

River Falls 4-2 9-2

Chippewa Falls 3-2 5-3

Eau Claire North 4-3 5-3

Menomonie 3-5 7-7

Eau Claire Memorial 2-3 6-4

Rice Lake 0-5 2-7

Tuesday’s Games

Hayward at Rice Lake

Hudson at Round Westonka (Minn.)

La Crosse Central at Eau Claire Memorial

D.C. Everest at Holmen

River Falls at Holmen

Friday’s Games

Chippewa Falls at Hudson

Menomonie at Rice Lake

Eau Claire Memorial at River Falls

Eau Claire North at Wausau West

Saturday’s Games

Eau Claire North at Chippewa Falls

River Falls at Rice Lake

Western Cloverbelt

W-L W-L

Fall Creek 7-0 12-2

Stanley-Boyd 4-1 4-7

Altoona 4-2 10-3

McDonell 4-3 8-3

Cadott 2-4 3-6

Eau Claire Regis 1-3 3-7

Thorp 0-3 0-5

Osseo-Fairchild 0-6 0-7

Thursday’s Games

Cadott at Osseo-Fairchild

Thorp at Stanley-Boyd

Fall Creek at Altoona

Friday’s Game

Osseo-Fairchild at Whitehall

Saturday’s Game

Fall Creek at Marshfield Columbus

Heart O’North

W-L W-L

Northwestern 7-0 8-4

Cameron 4-0 8-1

Saint Croix Falls 6-2 7-3

Ladysmith 5-3 6-3

Spooner 3-2 3-3

Cumberland 4-4 4-4

Barron 4-5 4-5

Bloomer 1-3 1-3

Hayward 1-7 1-8

Chetek-Weyerhaeuser 0-9 0-9

Tuesday’s Games

Northwestern at Ashland

Hayward at Rice Lake

Unity at Ladysmith

Thursday’s Games

Hayward at Bloomer

Cameron at Cumberland

Saint Croix Falls at Northwestern

Chetek-Weyerhaeuser at Ladysmith

Saturday’s Games

Bloomer at Chetek-Weyerhaeuser

Cumberland at Northwestern

Ladysmith at Barron

Spooner at Cameron

Hayward at Saint Croix Falls

East Lakeland

W-L W-L

Flambeau 3-0 4-3

Bruce 3-0 5-0

New Auburn 2-1 4-3

Lake Holcombe 1-2 3-4

Cornell 1-3 1-7

Birchwood 1-3 2-4

Winter 1-3 1-4

Tuesday’s Games

New Auburn at Lake Holcombe

Flambeau at Cornell

Birchwood at Siren

Winter at Bruce

Thursday’s Games

Winter at Cornell

Lake Holcombe at Lac Courte Oreilles

Friday’s Games

New Auburn at Solon Springs

Flambeau at Lake Holcombe

Bruce at Birchwood

Individual Statistics

Scoring

Name Games Total PPG

Joe Reuter, Chippewa Falls 10 269 26.9

Tristen Harder, New Auburn 9 158 17.6

Logan Hughes, McDonell 11 175 15.9

Kaden Crank, Lake Holcombe 9 127 14.1

Brock Flater, Lake Holcombe 9 115 12.8

Brad Irwin, Cadott 8 101 12.6

Jake Siegenthaler, McDonell 11 138 12.5

Jacob Walczak, Chippewa Falls 10 121 12.1

Dylan Bowe, Cornell 10 120 12

Carsen Hause, Stanley-Boyd 11 131 11.9

3-Pointers

Name Made

Mason Monarski, Chippewa Falls 28

Joe Reuter, Chippewa Falls 23

Dylan Bowen, Lake Holcombe 20

Brock Flater, Lake Holcombe 20

Carsen Hause, Stanley-Boyd 20

Eddie Mittermeyer, McDonell 20

Dylan Bowe, Cornell 18

Logan Hughes, McDonell 18

Dan Anderson, McDonell 17

Jacob Walczak, Chippewa Falls 16

Team Statistics

PF PA Diff. FT% 3s

McDonell 59.4 51.8 7.6 .519 7.1

New Auburn 53.1 46.9 6.2 .549 2.6

Chippewa Falls 66.9 60.9 6 .779 9.7

Lake Holcombe 58.7 62.8 -4.1 .487 6.8

Stanley-Boyd 51.3 56.7 -5.4 .636 4.9

Bloomer 44.3 51 -6.7 .561 5.5

Cadott 40.3 56.9 -16.6 .485 3.1

Cornell 39.2 61.8 -22.6 .493 2.8

Girls Basketball

Standings

Big Rivers

W-L W-L

Hudson 7-0 12-0

Eau Claire North 4-3 6-4

Menomonie 4-3 5-4

River Falls 3-3 3-7

Rice Lake 3-4 8-6

Eau Claire Memorial 3-5 4-6

Chippewa Falls 0-6 0-11

Tuesday’s Games

Wausau West at Chippewa Falls

Hudson at River Falls

Eau Claire Memorial at La Crosse Central

Eau Claire North at DC Everest

Medford at Menomonie

Superior at Rice Lake

Thursday’s Game

Rice Lake at Menomonie

Friday’s Games

Hudson at Chippewa Falls

River Falls at Eau Claire Memorial

Holmen at Eau Claire North

Saturday’s Games

Chippewa Falls at Eau Claire North

Marshfield at Eau Claire Memorial

Onalaska at Menomonie

Western Cloverbelt

W-L W-L

Osseo-Fairchild 7-0 8-0

Fall Creek 5-1 8-2

McDonell 4-2 6-3

Eau Claire Regis 3-4 7-5

Cadott 2-4 5-4

Stanley-Boyd 2-5 5-7

Thorp 1-4 2-4

Altoona 1-5 4-8

Tuesday’s Game

Altoona at McDonell

Eau Claire Regis at Cadott

Friday’s Games

Cadott at Altoona

Heart O’North

W-L W-L

Northwestern 9-1 10-2

Barron 9-1 10-1

Saint Croix Falls 7-1 10-1

Ladysmith 7-2 7-5

Cameron 4-5 5-8

Hayward 4-6 5-7

Chetek-Weyerhaeuser 4-6 5-6

Bloomer 2-6 2-6

Cumberland 1-9 2-9

Spooner 0-10 0-11

Tuesday’s Games

Bloomer at Hayward

Ladysmith at Chetek-Weyerhaeuser

Barron at Spooner

Thursday’s Game

Saint Croix Falls at Baldwin-Woodville

Friday’s Games

Chetek-Weyerhaeuser at Bloomer

Saint Croix Falls at Hayward

Barron at Ladysmith

Solon Springs at Cumberland

East Lakeland

W-L W-L

Flambeau 6-0 7-5

New Auburn 4-2 5-5

Lake Holcombe 3-2 3-5

Winter 3-3 5-5

Bruce 2-3 3-4

Cornell 1-5 2-8

Birchwood 0-4 0-5

Tuesday’s Games

New Auburn at Lake Holcombe

Flambeau at Cornell

Winter at Bruce

Birchwood at Siren

Individual Statistics

Scoring

Name Games Total PPG

Jada Kowalczyk, Cadott 9 164 18.2

Brooke Lechleitner, Lake Holcombe 8 121 15.1

Lily Hoel, Stanley-Boyd 12 170 14.2

Kelsea Popp, Cornell 7 92 13.1

Lauryn Deetz, McDonell 9 115 12.8

Zoey Rada, New Auburn 10 114 11.4

Teagen Becker, Stanley-Boyd 12 133 11.1

Anna Geissler, McDonell 9 98 10.9

Karly Kirkman, Lake Holcombe 8 80 10

Leah Score, Bloomer 8 80 10

3-Pointers

Name Made

Emily Cooper, McDonell 25

Teagen Becker, Stanley-Boyd 21

Leah Score, Bloomer 19

Anna Geissler, McDonell 17

Marley Hughes, McDonell 11

Lauryn Deetz, McDonell 10

Isabelle Clark, Cornell 9

Mallory Eslinger, Stanley-Boyd 9

Lauryn Goettl, Cadott 9

Savannah Hinke, Chippewa Falls 9

Zoey Rada, New Auburn 9

Hailey Wellner, Cadott 9

Team Statistics

PF PA Diff. FT% 3s

Cadott 51.6 43.9 7.7 .504 4.7

McDonell 51.4 44.7 6.7 .664 7.4

Stanley-Boyd 49.6 46.7 2.9 .593 3.8

Lake Holcombe 51.8 49.3 2.5 .387 2.4

New Auburn 37.6 47.9 -10.3 .488 1

Cornell 37.9 50.1 -12.2 .497 2.8

Chippewa Falls 38.5 54.2 -15.7 .487 2.4

Bloomer 40.5 57.1 -16.6 .554 4.9

Boys Hockey

Standings

Big Rivers

W-L-T W-L-T

Hudson 7-0-0 11-1-0

Chippewa Falls 4-2-0 7-3-0

Eau Claire North 4-2-0 6-6-0

Eau Claire Memorial 3-3-0 5-5-0

Rice Lake 3-3-0 8-3-0

Menomonie 1-7-0 5-12-0

River Falls 0-5-0 0-6-0

Tuesday’s Games

Rice Lake at Chippewa Falls

Menomonie at Barron

Baldwin-Woodville at River Falls

Thursday’s Games

Chippewa Falls at Rice Lake

Menomonie at Eau Claire North

Hudson at Eau Claire Memorial

Somerset at River Falls

Friday’s Games

Chippewa Falls at Eau Claire North

Superior at Eau Claire Memorial

Saturday’s Games

Rice Lake at Eau Claire North

River Falls at Menomonie

Mahtomedi (Minn.) at Hudson

Girls Hockey

Standings

Big Rivers

W-L-T W-L-T

Hudson 2-1-0 6-2-0

Chippewa Falls/Menomonie 1-1-1 5-3-1

Eau Claire Area 1-1-1 5-2-1

St. Croix Valley 2-3-0 6-6-0

Tuesday’s Games

Chippewa Falls/Menomonie at Eau Claire Area

St. Croix Valley at Hudson

Thursday’s Games

Black River Falls at Chippewa Falls/Menomonie

River Falls at Onalaska

Eau Claire Area at DC Everest co-op

Hudson at Tartan Senior (Minn.)

Friday’s Game

Chippewa Falls/Menomonie at Hudson

Saturday’s Games

Superior at Eau Claire Area

Tartan Senior (Minn.) at River Falls

0
0
0
0
0

Be the first to know

* I understand and agree that registration on or use of this site constitutes agreement to its user agreement and privacy policy.

Related to this story

Most Popular

CHIPPEWA FALLS—Sage Rajnar Brost, age 24 from Chippewa Falls, passed away unexpectedly on April 20, 2021, the date that he always predicted th…

Local baseball and softball box scores from Tuesday's prep action. Chi-Hi and Bloomer baseball as well as Chi-Hi, McDonell, Bloomer, Cadott and Stanley-Boyd softball were among winners on Tuesday.

Get up-to-the-minute news sent straight to your device.

Topics

News Alerts

Breaking News